BALİ GEZİ REHBERİ

Ulaşım

Konaklama

Faydalı Bilgiler

Bölgeler

Son yılların popüler tatil destinasyonu, adını gittikçe daha sık duyduğumuz Bali, Endonezya ya bağlı muhteşem bir ada..

Balayı adası olarak ünlense de Bali aynı zamanda bir parti adası. Hem de çok iyi partilerin adası :)

Tropik iklimi, güleryüzlü halkı, sahilleri, tarihi, yemekleri, meşhur gün batımları ve partileriyle bu cennet ada herkese mutluluk vaat ediyor..

Filmlerde ve lüks seyahat bloglarında görmeye alışık olduğumuz palmiye ağaçları arasındaki sonsuzluk havuzlu villalarda kalmak veya günün gecenin her saati masaj yaptırmak için çok ufak bir bütçe ayırmanız yeterli.

Daha ekonomik olsun, kaldığımız yerin önemi yok derseniz de bir çok sırt çantalı gezgin gibi yatakhaneleri tercih edebilirsiniz.

Bali’de her bütçeye göre gezme imkanı var.

Biz Bali’ye 1 sene arayla 2 kere gittik. İlkinde turist olarak, ikincisinde sırt çantalı gezgin olarak. 2 seyahat bize birbirinden çok farklı deneyimler yaşattı.

2 farklı deneyimi harmanlayıp, bizim gözümüzden Bali'yi yazdık. Umarız bizim kadar seversiniz:)

NASIL GİDİLİR?

istanbul- Bali arasında direkt uçuş henüz bulunmuyor. Aktarmalı uçuşlar ile İstanbul'dan yaklaşık 16 ile 20 saat içinde Bali'ye ulaşabilirsiniz. 

ADADA ULAŞIM

Adada en yaygın ve ekonomik ulaşım yolu, kaldığınız bölge içinde motor kiralamak. Aynı zamanda bir yerden bir yere gitmenin de en hızlı yolu. (Maalesef adada trafik var)

Eğer motor kullanmaktan hoşlanmıyorsanız GO-JEK aplikasyonunu tavsiye ederiz. Bu aplikasyon üzerinden motorsiklet şoförü ayarlanabiliyor. Yani sizin yerinize motoru başka biri kullanıyor.

Motor fikrine sıcak bakmıyorsanız günlük, bir kaç günlük veya haftalık şöför ayarlayabilirsiniz. Nereden bulacağım diye endişe etmeyin, otel, hostel, bar, restoran nerede sorarsanız bulabilirsiniz.

Bunun dışında yakın mesafeler için taksi kullanabilirsiniz. Taksilerin çoğunda taksimetre yok. O yüzden ne kadar ödeyeceğiniz konusunda baştan anlaşmanız gerekiyor. Pazarlık yapmaya asla çekinmeyin!!

(Blue bird taksilerin, taksimetreleri var.) Adanın bir çok yerinde yasak olmasına ragmen Uber ve Grab aplilasyonlarını da bölgesel olarak kullanabiliyorsunuz.

Toplu taşıma maalesef pek gelişmiş değil. Saati ve ücreti belli olmayan, içinde insanların sigara içtiği, tavukların-horozların taşındığı otobüs ve minibüsler var tabii ama çok düşük standartlarda gezmeye alışmış bizi bile zorladığını itiraf etmeliyiz. Pek tavsiye etmeyiz..

- Aa bir de trafik bize göre ters akıyor. Karşıdan karşıya geçerken biraz dikkatli olmak gerekiyor:) Eğer scooter kullanmaya alışık değilseniz, Bali öğrenmek için iyi bir ortam değil.

KONAKLAMA

Bizce Türkiye’de seyahat etmekle ilgili en büyük problem otellerin,pansiyonların çok pahalı olması.

Adada konaklama Türkiye ile kıyasladığımızda çok ekonomik. Bunu alınan hizmete karşı ödenen paraya göre söylüyoruz.

Deniz veya orman manzaralı, havuzlu bir villada veya aynı güzellikleri vaat eden bir otelde çok uygun fiyatlara kalmak mümkün.

Eğer sırt çantasıyla, daha ekonomik bir konaklama düşünüyorsanız bunun için de yatakhaneleri seçebilirsiniz.

Biz genelde son dakikacıyızdır ama Bali’ye gitmeden önce kalacak yeri ayarlamakta fayda var. Özellikle kalabalık sezonda yer bulmak olduça zor olabiliyor.

Bir de tabii ne kadar erken rezervasyon yapılırsa fiyatlar o kadar uygun oluyor.

BÖLGELER

Adanın en popüler ve turist çeken bölgeleri Kuta, Seminyak, Canngu, Ubud.

  • Canggu - Adanın en hipster mahallesi. Burada daha uygun fiyatlı hostel/ dormları da bulmak mümkün.
  • Seminyak & Kuta - Kardeş kasabalar. Çok daha fazla mağaza, masaj salonları, gece kulüpleri ve turistin olduğu bu iki bölge birbiri ile yan yana. Kuta en başlangıç seviyesi sörf denemesi için ideal. ( Kalabalığa hazırlıklı olmak gerekiyor)
  • Uluwatu - Burası bambaşka bir yer. Detayları başka bir yazı da anlattık:)

Bu bölgelerde istediğiniz veya ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bulmak mümkün.

(Kıyafet dükkanları, güzellik salonları, yoga-pilates studioları, eczaneler vb..)

Kuzeye ve doğuya doğru gitmeye başladığınızda ise turistten uzak, sadelik içinde, gerçek Bali’yi görüyorsunuz.

Bu kadar kısa mesafelerde olanakların ve standartların farklılığı insanı şaşırtıyor.

Adaya ilk gidişte kalınabilecek bölgeler;

FAYDALI BİLGİLER

Dil;

Resmi dil Endonezce ancak adanın kendine ait de bir dili var.’Balinese’ ce.

Adanın en büyük geçim kaynağı turizm olduğundan turistik yerlerde herkes İngizlice anlıyor. Alışveriş, ulaşım, sipariş verme zamanlarında bir zorluk yaşanmıyor.

Mali işler &Para

Bali’de para birimi olarak Endonezya Rupisi geçiyor. (IDR)

Türkiye’de bulmak veya Türk Parasını çevirmek mümkün değil. Dolar veya Euro alıp Endonezya veya Bali’de çevirmek gerekiyor.

Adanın her bölgesinde ‘’MANGIRI’’ (döviz bürosu) var. Ancak bölgeden bölgeye fiyatları çok değişiyor. Para bozdurmadan önce 3-4 yere bakmakta fayda var. Ayrıca turistik bölgelerde ATM bulmak çok kolay.

Endonezya Rupisi bizim eski paramız gibi, bol sıfırlı. 100.000 IDR- 7.5 $ yapıyor.

BALI İLE İLGİLİ BUNLAR DA HOSUNUZA GİDEBİLİR

1 Comment to “Bali Gezi Rehberi”

  1. Bali harika bir yer. Sizde çok güzel açıklamışsınız:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TOP