GİLİ TRAWANGAN GEZİ REHBERİ

Ulaşım

Konaklama

Faydalı Bilgiler

Aktiviteler

Gili Trawangan, Lombok adasına bağlı üç küçük cennet adadan en hareketli olanı. Eğer bir Bali tatili planlıyorsanız ve yeterli zamanınız varsa, Gili Adalarına da mutlaka yolunuzu düşürmelisiniz. 

Parti adası olarak da geçen , bu adadaki halkın en temel geçim kaynağı turizm. Oteller ve barlar tek ulaşım olan feribot iskelelerinin de bulunduğu Doğu kısmında yoğunlaşmış.

NASIL GİDİLİR?

Adaya sadece feribotla ulaşılıyor. Bunun için birçok feribot şirketi var.

Genel olarak bütün feribot şirketlerinin free transportationları var. Yani sizi gelip otelinizden alıp feribota bırakıyorlar. Dönüşte de aynı şekilde otelinize. Vaat ettikleri bu olsa da her zaman bu şekilde olmuyor tabi. Dolayısıyla firmayı biraz araştırmakta fayda var.

Tüm firmaları ve fiyatları bu siteden araştırabilirsin; www.gilitickets.com

Trawangan, Gili adalarından Bali’ye en uzak olanı. Eğer zamanın bolsa, bilette ucuz olsun diyorsan tüm Gili adalarına uğrayan bir feribot seçebilirsin. Bu şekilde bilet daha uygun oluyor,  yolculuk da yaklaşık 3 saat sürüyor.  Yalnız uyarmamız gerekiyor ki feribotun için çok sıcak, nemli, zaman zaman da böcekli..

Eğer daha hızlı ve temiz bir ulaşım tercih edersen biraz daha fazla para vermek gerekiyor. Böylece 3 saatlik yolculuk 1 saate iniyor.

Ps: Bir daha gidersek kesinlikle ‘’parası neyse verelim’’ deyip pahalı ve direk olana bilet alacağız.

 ADADA ULAŞIM

Gili Travangan, Gili adalarının en popüler olanı.  Bu küçücük adayı yürüyerek baştan sona turlamak 50 dakika sürüyor. Sarhoşsan 1 saat;)

Adanın en güzel özelliklerinden biri burada hiç araba olmaması.  Ulaşım için en yaygın yöntem bisiklet kiralamak. Günlük bisiklet kiraları 4-5$.

Bir de fayton seçeneği var. Faytonlar normal sahil yolunu kullanamıyor, gittikleri yolda yol değil. Gerek kalmadıkça fayton kullanılmaması tavsiyemizdir. (gece yarısından sonra çalışmıyorlar.)

Faytonlar adanın bir ucundan bir ucuna ortalama 10 $ a götürüyorlar. Binmeden önce mutlaka pazarlık yapmak gerekiyor. Yoksa her yolculuğun sonu ayrı bir kazıklanma, ayrı bir hüsran.

KONAKLAMA

Gili Trawangan'da konaklama için sonsuz seçenek var. Konaklamalar yine alıştığımız fiyatlara göre çok daha uygun.  Baştan söylemek lazım Bali’nin genelinde gördüğümüz tarzda lüx oteller, infinity poollar burada pek yok. Ama her zevke ve bütçeye uygun otel, motel var tabii..  kalmak istediğin yere göre fiyatlar gecelik 10$’dan başlıyor, daha konforlu bir yerler ararsan ortalama 20-30 $.

 Eğer sadece partilemek için gidiyorsan mutlaka adanın merkezinde kalmalısın. Tüm partiler, kalabalık restoran ve barlar merkezde.

Adanın merkeze uzak kalan kısmı (Sunset Side) çok daha sessiz ve sakin.  Buradaki oteller merkeze göre daha konforlu ve lüxler ama hava karardıktan sonra hayat tamamen bitiyor.

 

FAYDALI BİLGİLER

Dil;

Resmi dil Endonezce. 

Bu küçücük adanın tek geçim kaynağı turizm olduğundan lokal halkın neredeyse tamamı İngilizce konuşuyor.

Vize;

Gili Travangan’a gitmek için vize gerekmiyor.

Mali işler &Para;

Adanın para birimi Endonezya Rupisi. (IDR)

Tüm otel, bar, restoran ve kiralama alanlarında kredi kartı geçiyor.

Nakitinin bitmesi durumunda burada da birçok döviz bürosu (Mangırı) var ancak çok düşük fiyata döviz çeviriyorlar. Adaya gelmeden önce para çevirmekte fayda var.

Ada, Bali’ye göre biraz daha pahalı. Ancak baştan göz korkutmayalım, her bütçeye uygun konaklama, yiyecek, içecek bulmak mümkün..

 

AKTİVİTELER

Bar Hopping - Altını çize çize söylediğimiz gibi burası bir parti adası. En popüler aktivite de partilemek:)

Scuba Diving & Snorkeling denemek gerekiyor. Ada bu aktivitelerin cenneti gibi.

Güneş Banyosu Bembeyaz kumların üzerinde bütün gün güneşlenmek de bizim adadaki favori aktivitelerimizdendi.

Bisikletle ada turu; En azından bir kere bisikletle adayı mutlaka turlamak gerekiyor.

Gün Batımı; Bir de Bali fotoğraflarından aklımızın gittiği o gün batımı fotoğrafları hep bu adada çekiliyor. Adanın sunset tarafında mutlaka günü batırmak gerekiyor.

Masaj adada da çok ucuz. Mutlaka yaptırmalısın:)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TOP