KÜBA GEZİ REHBERİ

Ulaşım

Konaklama

Faydalı Bilgiler

Şehirler

Küba; sokak kapıları açık evlerin, sallanan sandalyelerin, dükkanların önündeki sıraların, zamanda takılanların, arada kalanların, yokluğun, bitmeyen şarkıların, muhteşem dansların, romun ve puronun ülkesi..

12 gün geçirdiğimiz Küba bize her şehrinde farklı hisler yaşattı.

Toplamda 5 şehri karış karış gezdik. Uzun zaman üzerine ilk defa bir ülkenin bu kadar hakkını verdik. 

Bazen çok sevdik, bazen çok kızdık, hüzünlendik, çoğu zaman da anlamaya çalıştık.

Karışık hislerle ülkeden ayrılırken aldığımız tüm notları buraya bırakıyoruz.

FAYDALI BİLGİLER

 

FAYDALI BİLGİLER

Dil;

Resmi dil İspanyolca ve halkın %99 u kesinlikle başka bir lisan anlamıyor. O yüzden İspanyolca'nız varsa harika ama eğer yoksa telefonunuza önceden offline çeviri aplikasyonlarını indirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.  Biz Google Translate' in parasız offline versiyonunu kullandık. İnternet yokken sadece yazarak çeviri özelliğini kullanabiliyorsunuz ama yine de hayat kurtardığını söyleyebiliriz.

Mali işler & Para

Küba'da ilginç ama iki para birimi kullanıyor. Biri turistlerin para birimi: Cuban Convertible Peso (CUC ), diğeri ise yerli halkın kullandığı Küpa Pesosu (CUP). 

-  1.00CUC = 25.00 CUP a eşdeğer.

-  1.00 CUC = 1USD ye eşdeğer.

Neredeyse her yerde CUC geçiyor, bu nedenle etrafta ''ben turist parası değil halkın parasını kullanacağım'' diye heyecanlanıp CUP aramanıza pek değmiyor. Biz bir exchange ofiste değiştirdik ve neredeyse hiç kullanmadık. Zaten kullanmanıza da pek izin verilmiyor. Yasak değip paranızı geri çevirebiliyorlar.

Uyarı ! : Sokakta yanınıza paranızı CUP a değiştirmeyi teklif eden insanlar yanaştığında sakın kanmayın!  

Türkiye’ den CUC bulmak veya Türk Parasını orada çevirmek mümkün değil. Yanınıza Dolar veya Euro alıp Havana Hava Alanı'na  indiğinizde, hemen çıkış kapısının yanındaki Döviz bürosundan bozdurabilirsiniz. Ya da daha Hava alanından çıkmadan ATM'ler gibi para değiştirme makineleri var. Oradan da çok rahat bir şekilde Küba paralarınıza kavuşabilirsiniz.

Uyarı ! : Aralarındaki husumetten olsa gerek Küba, Amerikan Doları'nı çevirirken %10 daha fazla komisyon alıyor. O yüzden imkan varsa yanınıza Euro almanız daha iyi olabilir. 

Bir diğer yandan yanında fazla para taşımak istemeyenler için alternatif bir seçenek olarak; tüm büyük şehirlerde ATM'ler var ve kendi hesaplarınızdan az bir komisyonla ( %3 ile %12 arası değişiyor) para çekebilme olanağı sağlıyorlar. Kaldığımız süre boyunca para çekme konusunda hiç sorun yaşamadık.

Kredi kartı konusunda çok net bir duruşları var; kullanmıyorlar! O yüzden her zaman yanınızda nakit taşımanız gerekiyor. 

KÜBA TERİMLERİ

Casa Particular : Halk ekstra para kazanabilmek için evlerini veya odalarını kiraya veriyor. Bu evlere de Casa Particular deniyor.

(Oteller çok pahalı olduğundan bu sistem çok tutuyor. Lokallerle tanışmak, yaşam şekillerine tanık olmak bir de maddi olarak destek sağlamak otelde kalmaktan çok daha farklı bir deneyim.)

Taxi Collectivo : Özel taksiye alternatif, uygun fiyatlı ulaşım şekli. Taksinizi başka insanlarla paylaşarak hem şehir içi hem de şehirler arası yolculuk yapabiliyorsunuz.

Yok ben ille de özel taksi isterim derseniz o da var tabii..

Casas de Cambio & Cambio de Moneda : Döviz bürosu

Wifi Card: ülkede internet biraz zahmetli. Tamamen ücretsiz wifi diye bir şey yok. Varsa da 12 günde bizim karşımıza hiç çıkmadıJ internete bağlanmak 2 aşamalı.

İlk yapmanız gereken wifi-card almanız. Tek bir firma var, ETACSA. 1 saatlik internet kartının yasal satış fiyatı 1 CUC.

Her şehirde ETACSA shoplar var. Genelde de kapılarında uzun kuyruklar oluyor. O yüzden bizim tavsiyemiz ilk bulduğumuz shopdan topluca kart almanız.

Ama bekleyemem diyorsanız her yerde bu işin karaborsası var. 1.5 CUC-2 CUC a da kart alabilirsiniz.

Kartı aldınız ama bağlantı ne olacak? Şehirlerdeki neredeyse tüm parklarda, iyi restoranlar ve otellerde wifi bağlantısı var.

Kartınızla birlikte buralardan dünyayla bağlantı kurabilirsiniz. :)

Küba Vizesi 

Küba vizesi Türkiye vatandaşlarının en kolay aldıkları vize olarak tarihe geçebilir.

Küba’ya girişte kapıdan vize alamıyoruz. O yüzden mutlaka Türkiye’den çıkmadan vize işini halletmeniz gerekiyor. Nasıl mı? O zaman sizi hemen tüm detayları içeren yazımıza bekliyoruz.

Ne Yenir?

Bunu üzülerek söylüyoruz ama Küba kısıtlı tarım üretimi ve ihracatı nedeni ile tahmin ettiğimizden çok daha sınırlı bir mutfağa sahip. O yüzden size bu mutfağı çok översek, deneyimlerimizi doğru aktarmamış oluruz.  Ama küçük bir beklenti ile giderseniz belki küçük bir ihtimal de olsa memnun kalacağınız yemekler çıkabilir. Temelde her tabağın olmazsa olmazları; pilav, kara fasülye ve kızarmış muz. Bu pilav ve kara fasulyenin yanında deniz mahsülleri, tavuk ve et kombinasyonları oluyor. 

 

Ne İçilir?

Bu sorunun cevabı çok basit. Küba değince akla ilk gelen şeylerden biri rom.  Dünyanın en ünlü rom markalarından Havana Club bu ülkenin medarı iftiharı. o yüzden bu romla yapılan bir takım kokteyller buranın olmazsa olmazı; Mohito, daiquiri, canchanchara ve eğer ''lokal halk ne içerse ben de ondan istiyorum'' cuysanız romkola.

Küba'lılar kesinlikle kahve seviyor ve günlük hayatlarında tüketiyorlar. Tadı her ne kadar bize göre olmasa da oraya kadar gitmişken bir denemek de güzel.

Son olarak hazır Karayip'lerdeyken tropik meyvelerin tadını çıkarmamak olmaz. Lokaller her ne kadar Guava isimli içi minik çekirdekli meyvenin suyunu tercih etseler de, sokaklarda  mango ve ananas gibi tropik meyve sularını satan satıcılara rastlayabilirsiniz. 

 

NASIL GİDİLİR?

istanbul' dan Başkent Havana'ya Türk Hava Yolları'nın direkt uçuşu var. 13.45 dakika sürüyor ve genelde seferler 02.25 de kalkıyor. Daha uygun fiyatlı aktarmalı uçuşlar da var. Ama Amerika aktarmanız varsa vize işlemleri biraz daha karışık. O yüzden Küba için vize alma yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

ADADA ULAŞIM

Küba' da ulaşım oldukça rahat aslında. Kafanızı karıştıran bir çok firma ve seçenek çeşitliliği burada yok. Her şey sade ve basit. Bir yerden bir yere ulaşım için 4 alternatif var.

-  Taxi Collectivo : Daha önce de bahsettiğimiz gibi, taksinizi başka insanlarla paylaştığınız, taksiye göre daha uygun fiyatlı bir ulaşım aracı. Bu şekilde hem şehir içinde hem de şehirler arası yolculuk yapabiliyorsunuz. En güzel kısmı da; genellikle kaldığınız ev sahipleri ayarladığı için sizi evinizin önünden alıp, gideceğiniz adresin kapısına bırakıyor olması.

Bu arada taksilerden konfor beklemeyin. Küba'da arabalar dahil neredeyse herşey en az 20 yıllık. 

-  Viazul : Adada turistlerin kullanabileceği en geniş ulaşım ağına sahip ve ucuz otobüs firması. Hatlara ve saatlere Viazul web sitelerinden ulaşmak mümkün. Collectivolara göre fiyatı biraz daha ucuz ama kalkış yerleri kimi zaman kaldığınız eve uzak olabiliyor ve bu durumda oraya gitmek için vereceğiniz taksi parasını ekleyince aynı hesaba gelebiliyor. 

Viazul'e alternatif olarak Astro Bus isimli lokal bir otobüs şirketi daha var. Ancak bu daha lokal ve açıkçası biz de hiç rastlamadık. Aklınızda bulunsun diye buraya yazmamazlık etmedik. 

- Taksi: Taksiler her yerde ve taksiciler de bizim gördüğümüz kadarıyla adanın en zenginlerinden olmuşlar. Havana' da o renkli şahane klasik amerikan arabaları ile şehir turu almanın dışında da bir yerden bir yere ulaşım için kullanmak mümkün.  

- Araba Kiralama: Biz biraz daha halkın içinde kalalım, lokalleşelim diye düşündüğümüz için, neredeyse her yeri taxi collectivo ve otobus ile gezdik. Hatta araba kiralamak aklımıza bile gelmedi. Ama olmaz diye bir şey yok. Biraz daha özgürlük isteyenlere Küba da bu seçenek de mevcut. Bir tavsiye olarak araba kiralamak çok yaygın olmadığı için, yüksek sezonlarda araç bulmak zor olabiliyormuş. O nedenle de araba kiralama şirketleri ile en az iki ay öncesinden konuşarak sağlama almak  gerekiyor.

 
KONAKLAMA

 

Küba'da konaklama için iki seçenek var; Büyük oteller ve Casa Particular denen evler.

Oteller zaten tüm ihtişamı ile oradalar. Otel arama siteleri üzerinden rahatça dilediğiniz bütçeye ve lokasyona göre oda bulmak mümkün.

Casa Particular : Halk ekstra para kazanabilmek için evlerini veya odalarını kiraya veriyor. Bu evlere de Casa Particular deniyor.

Bir evin Casa Particular olup olmadığını kapısına bakarak anlamak mümkün. Eğer mavi bir ters çapa varsa o evin devlet tarafından onaylı olduğu anlamına geliyor. Ve eğer kapısını çalıp odanız var mı diye sorarsanız kimse bu duruma şaşırmıyor.

(Oteller çok pahalı olduğundan bu sistem çok tutuyor. Lokallerle tanışmak, yaşam şekillerine tanık olmak bir de maddi olarak destek sağlamak otelde kalmaktan çok daha farklı bir deneyim.)

Bu evlerden de oda kiralamak için yine Booking ya da Airbnb üzerinden arama kriterlerinize göre kalacak yer bulmak mümkün. 

ŞEHİRLER

Küba olduka büyük bir ada. 1 hafta / 10 gün arasında vaktiniz varsa ulaşım rahatlığı açısından da Havana, Vinales, Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara ve Varadero şehirlerini rahat rahat gezebilirsiniz. Daha çok vaktiniz varsa ya da en az turistik olan bölgeye ulaşmak isterseniz de adanın en güneyinde Santiago de Cuba şehrini tercih edebilirsiniz. 

Adada gezdiğimiz şehirler hakkında daha detaylı bilgi almak için: 

KÜBA İLE İLGİLİ BUNLAR DA HOSUNA GİDEBİLİR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TOP