MACHU PICCHU GEZİ REHBERİ

Machu Picchu Tarihi

Ne Zaman Gidilir?

Machu Picchu Bileti

Ulaşım

sistersaway
FAYDALI BİLGİLER

Çocukluk hayalimiz, Güney Amerika’yı ilk merak etme sebebimiz Machu Picchu.

Tepesinde çekilen fotoğraflara kaç kere bakmışızdır, kaç yabancının fotoğrafını görüp

‘’O ben olsam bari’’ demişizdir bilemiyoruz.

 Çok istedik, çok bekledik ulaşmak için çok da çaba sarf ettik ve 2018’de bir hayalimizi daha gerçekleştirip Machu Picchu’yu görebildik.

Biz gördük şimdi sıra görmeyenlerde dedik, ayrıntılı ayrıntılı Machu Picchu gezi rehberini yazdık.

Nerededir, nasıl gidilir, ne kadardır hepsini tek tek anlatıyoruz ama bu dillere destan Machu Picchu nedir, neden bu kadar popülerdir bir de onu yazalım dedik.

Gelsin tüm merak edilenleriyle Machu Picchu.

 

Nedir Bu Machu Picchu?

Peru denince ilk akla gelen, ülkeye deli gibi turist çeken, sırrı hala tam çözülememiş antik bir şehir Machu Picchu.

Kıtayı karış karış ele geçirmiş İspanyol’lardan saklanmayı başarmış, 100 yıl önce bulunmasına ragmen gizemi hala çözülememiş büyülü bir yer.

Kesin bilinen gerçeklerden başlamak gerekirse  İnka’lar tarafından 15.yy’da bir dağın tepesine kurulmuş, etrafı tapınaklar, su kanalları ve tarım teraslarıyla çevrili bir şehir Machu Picchu.

Şehrin adının bir de anlamı var. Keçuva dilinde ‘’Old Mountain’’ yani yaşlı dağ anlamına geliyor.

Bugün bile bu şehir nasıl kurulmuş, o dev  taşlar yol ve malzeme olmadan nasıl o tepelere taşınmış, taşlar harç kullanılmadan nasıl birbirlerine o kadar sağlam yapışmış, nasıl depremlere, bitmek bilmeyen yağışlara dayanmış, o yüzyılda tarımda nasıl bu kadar ileridelermiş, bir de İspanyol’lar nasıl burayı keşfedememiş tam olarak bilinmiyor.

Şehir, yaşam ve tarım alanı olarak iki ana bölümden oluşuyor ve 200 yapıyı içinde barındırıyor.

Tarım alanı set set yapılmış teraslardan oluşuyor, bu terasların altında ise erezyonu engellemek için döşenmiş taşlar var. O yüzyılda o teknoloji helal olsun diyoruz tekrar.

Şehir kısmı yani yaşam bölgesinde ise evler ve tapınaklar yer alıyor.

Bize göre hepsi olsa da şehrin en önemli yapıları Güneş Tapınağı, 3 Pencereli tapınak, Ay Tapınağı, Intihuatana taşı (güneş saati olarak da biliniyor), güneş kapısı…

Bir diğer gizem de bu şehrin ne amaçla kurulduğu. Soylular için yazlık bir belde mi, bir ticaret yolu mu yoksa saldırılardan korunmak için kurulan bir şehir mi? En gerçekçi ihtimal soylular için bir yazlık olduğu yönünde.

Anlayacağınız kafamızdaki deli sorular bütün gizemini koruyorlar.

Resmi kaynaklara göre 1911 yılında Amerikalı bir tarihçi tarafından Vilcabamba adında başka bir İnka şehri arama yolunda şans eseri keşfedilen şehir, resmi olmayan bilgilere göre daha önceki yıllarda 2 arkadaş tarafından keşfediliyor. Ama bununla ne yapacağını bilmediklerinden bu gençler şehirdeki taşlardan birine adlarını yazıp burayı terk ediyorlar.

Neyse hikayeye geri dönersek 1911 yılında resmi olarak keşfedildikten sonra yıllardır sakin olan topraklar insan kalabalığıyla hareketleniyor.

Araştırmalar sırasında gidile geline Inka Trail denen büyülü yol da keşfediliyor tabii.

Keşfinin ilk yıllarında Amerika’lı tarihçi ve arkadaşları tüm gidiş-gelişlerde buldukları  kap kaçakları inceleyeceğiz diye Amerika’ya götürüyorlar. Amerika’da tam tabiriyle tüm bu tarihi değerlerin üstüne yatıyor, neredeyse 100 yıl boyunca Peru’ya ve İnka uygarlığına ait bu tarihi parçaları ellerinde tutuyorlar. Konu Amerika olunca şaşırmıyoruz tabii. Neyseki bu tarihi değerler 2007 yılında Peru’ya iade ediliyorlar.

MACHU PICCHU' YA NE ZAMAN GİDİLİR? ZİYARET SAATLERİ

Machu Picchu keşfinden sonra Peru hayatında görmediği kadar çok turisti çekmeye başlıyor.

Bu ülke için yeni ve çok sağlam bir gelir kapısı olduğundan akın akın insan Machu Picchu’ ya çıkmaya başlıyor. Ama zamanla fark ediliyor ki 2.430 metredeki şehir toprağa gömülüyor.

Yani hor kullanmak uzun vadede hem tarihi yok etmek hem de ziyaretçileri tehlikeye atmak demek.

1983 Yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınan Machu Picchu’yu korumak adına ziyaretçi sayısına limit getiriliyor ve günde sadece 2500 ziyaretçi kabul edilmeye başlanıyor.

Machu Picchu'yu gezmek için en ideal sezon Mayıs ile Ekim ayları arasında. Biz Aralık ayında hatta Burcu'nun doğumgününde oradaydık. Ve çok güzel bir deneyimdi. Ama biraz da şanslıydık belkide. O kadar kilometre yol, çaba ve verilen paralardan sonra şans faktörünü en aza indirmekte fayda var tabii ki :)

Gün içerisinde de ziyaret saatlerini 2 gruba ayırıyorlar.

- 06.00-12.00 İlk grup

- 12.00-17.00 İkinci grup

Günlük ziyaretçi sayısı limitli olduğundan giriş biletinizi son güne bırakmayıp, önceden almanızı tavsiye ederiz. Hatta yüksek sezonda biletler çok önceden tükenebiliyor. Bu nedenle Peru ziyaretinizi planlarken giriş biletlerinizi de  mutlaka ayarlayın.

MACHU PICCHU BİLETLERİ NASIL ALINIR?

Bilet alırken 3 farklı seçenek göreceksiniz.

Machu Picchu girişi ve Machu Picchu + Huayna Picchu ( Waynapichhu)  girişi ve  Machu Picchu + Machu Picchu Dağı (Montana)

(Huayna Picchu hemen Machu Picchu’nun yanında, trekking ile çıkabileceğiniz bir dağ. Biz çok yorgun olduğumuzdan bu kısmı pas geçtik. Eğer biz tırmanırız derseniz biletini önceden almalısınız. Oradayken karar verip hadi buraya da girelim diyemiyorsunuz. Bu arada Huayna Picchu’ya günde sadece 400 kişi alınıyor)

Machu Picchu’da göreceğiniz hiç bir tarihi kalıntının yanında ne olduğu yazmıyor.

Önceden araştırmanızı yapmadıysanız şehrin tarihini ve sembolleri anlayabilmek için kapıdan bir rehber ayarlamanız faydalı olacaktır.

1-2 Kişi için saatlik rehber ücreti 60 USD civarında (Konu Machu Picchu olunca hiç bir şey ucuz olmuyor.)

daha kalabalık bir grup olup ücreti bölüşedebilirsiniz tabii. Kalabalık gruplarda da kişi başı yaklaşık 25 USD gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor. 

Biletleri önceden internetten resmi sitesinden ya da çeşitli acentelerin sayfalarından alabilirsiniz. 

MACHU PICCHU' YA NASIL GİDİLİR? ULAŞIM

Baştan uyaralım Machu Picchu’ya varmak maalesef  biraz maliyetli ve meşakkatli.

Ülkenin en turistik aktivitesi olunca pahalı olması da kaçınılmaz oluyor tabii. Ama hazırladığımız Machu Picchu Ulaşım Rehberi 'nde olabilecek tüm seçenekleri sizinle tüm ayrıntıları ile paylaştık. 

Machu Picchu için ulaşmanız gereken final şehir Aguas Calientes. Burası bize Karadeniz'de bir kasaba hissi uyandırdı, daha da sevdik. Machu Picchu'ya çıkmadan bir gün önceden bu şehre gidip 1 gün konakladık. Konaklama fiyatları bize göre gayet makuldü. Yemekler için de harika diyemesek de set menü fiyatları ile ortalama bir yemek yiyebildik. Pazarlık yapmayı unutmayın!:)

Machu Picchu’ya nasıl gideriz ? diyorsanız sizi aşağıdaki yazıya davet ediyoruz;

 

FAYDALI BİLGİLER:

Yiyecek, İçecek

Aguas Calientes kasabasından çıktıktan sonra yiyecek ve içecek alabileceğiniz sadece Machu Picchu girişinin dışında ve çıkışında makineler ve bir de  cips, bisküvi su gibi şeyleri satan kiosklar var. Ama fiyatlar normalin 3 katı. Machu Picchu içinde de yiyecek ve içecek bulmak mümkün değil. O yüzden sırt çantanıza size enerji verecek meyve, kuruyemiş ve suyu koymanızda yarar var. Hatta su olmazsa olmaz!!

Ne Giyilir? 

- Mutlaka rahat bir spor ayakkabı - trekking ayakkabısı giymelisiniz. Çıkılacak ve inilecek çok fazla merdiven var. 

- Şapka; sabah erken saatlerde soğuktan, öğlene doğru da güneşten korunmak için olmazsa olmaz.

- Hoodie/ Kazak/ İnce mont ( Eğer sabah geliyorsanız) ; yükseklik nedeni ile gün doğumunda ve erken saatlerde hava oldukça serin olabiliyor.

- T-shirt; öğleden sonra da güneş varsa çok sıcak oluyor. Yedek t-shirt almakta da fayda var. 

- Yağmurluk; yağmur yağması durumunda o kadar insana yetecek kadar tente ya da kapalı alan olmadığı için ıslanmak kaçınılmaz, sonrasında ıslak dolaşmak yerine çantanızda / üzerinizde mutlaka olmalı. 

Son olarak da yanınıza güneş kremi almayı da unutmayın:) 

PERUİLE İLGİLİ BUNLAR DA HOSUNA GİDEBİLİR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TOP