SRİ LANKA GEZİ REHBERİ

Ulaşım

Konaklama

Faydalı Bilgiler

 

Sri Lanka, Güney Asya’da bir ada ülkesi. Hindistan’a çok yakın ve Hint okyanusunda yer alıyor.

Colombo ve Kandy en büyük şehirleri. Başkent Colombo her ne kadar kaotik olsa da, ülke kültür ve tarihinin izlerini baktığınız her yerde görmeniz mümkün.

Sri Lanka başkentinden çıkıp sahillere indiğiniz anda sizi sonsuz palmiye ağaçları, beyaz kumlar, muhteşem okyanus ve güneş karşılıyor. İç kısımlara gittikçe yeşilin en güzel tonlarını görüyorsunuz. Şelaleler, çay tarlaları, tapınaklar ve dağların güzelliğinde kayboluyor insan.

Sri Lanka’nın kendine has bir ruhu var. Doğası, kültürü, zengin tarihi, muhteşem insanları ile bu tropik cennette herkesin hayran kalacağı bir şeyler var.

Sri Lanka' ya Uçuş 

Türkiye’den Sri Lanka’ya direk uçuş yok. Ancak aktarmalı uçuşlar ile ortalama 11 saatte Sri Lanka’da olabilirsiniz.

En kısa ve konforlu uçuşlar Qatar Airways ve THY ile. Qatar Airways Doha aktarması yapıyor, THY ise önce Maldivler' de durup ardından Colombo' ya uçuyor. 

 Sri Lanka' da Ulaşım

Ada içi ulaşımlarınızı ne kadar hızlı ve rahat tutmak istediğine göre değişecek bir çok ulaşım seçeneği var.

- Şöförlü Araç Tutmak : En rahatından başlayalım, şöförlü araç tutmak.  Adaya ilk gelişimizde vaktimiz dar, annemiz de yanımızda olduğundan biz ulaşımımızı bu şekilde yapmıştık. Günlük ortalama ücretleri 45 USD’den başlıyor. Kiralama süreniz ve istediğiniz araca göre fiyat artıp, azalabiliyor..

Gün içerisinde sizi gitmek istediğiniz yere gitmek istediğiniz zamanda götürüp, sonra tekrar alıyorlar. Bu araçları konaklama yapacağınız yerlerden veya havaalanından ayarlamanız mümkün. Burada yaşayan bir arkadaşımızın dediğine göre burada arabası olan neredeyse herkes bu servisi veriyormuş.

- Toplu Taşıma: Vaktimiz bol, biraz halka karışalım veya ekonomik olsun diyorsanız toplu taşıma kullanabilirsiniz. 

Sri Lanka'nın her yerine otobüs ile çok rahat ve uygun fiyata ulaşım mümkün. Toplu taşımada diğer bir seçenek ise tren. Hatta trene binmek Sri Lanka'nın olmazsa olmazı. Özellikle Ella - Nuwara Eliya arası büyüleyici bir manzarada tren yolculuğu yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

- Tuktuk Adadaki en pahalı ulaşım şekli TukTuk ( 3 Tekerlekli, motorlu küçük araçlar)  Uzun mesafeler için hiç mantıklı olmasa da kısa mesafelerde oldukça pratik. Bu arada pahalı derken İstanbul' da bineceğiniz bir taksiden çok daha ucuz olduğunu belirtelim.  

Binmeden önce mutlaka pazarlık yapmanız lazım .Gideceğiniz mesafe için yaklaşık ücreti bilmiyorsanız TukTuk şöförünün verdiği fiyatın yarısını teklif edin. Pazarlığa oradan başlayın. Onun istediğine yakın bir yerde buluşacaksınız ama yine de ilk fiyattan daha iyi olacaktır.:)

SRİ LANKA'DA KONAKLAMA

Asya ülkelerinin büyük bir bölümünde olduğu gibi Sri Lanka’da da konaklamalar Türkiye’ ye göre çok uygun.

Otel, hostel, villa, çadır.. Bütçe ve seyahat şekline göre her tür konaklama seçeneği Sri Lanka’da mevcut.

Booking, AirBnB, Hostelworld vb.. tüm konaklama arama motorlarını Sri Lanka’da kullanabilirsiniz.

Kişi başı 15- 20 USD’ ye tertemiz yerlerde kalınıyor. Ama o kadar yol gittim, bir hafta da tatilim var daha iyi bir yerlede kalayım biraz daha lüks olsun isterim derseniz sonsuz seçeneğiniz var. 

Seyahate gitmeden önce kalacak yeri ayarlamakta fayda var. Özellikle kalabalık sezonda kalacak yer bulmak zor oluyor. Bir de ne kadar erken rezervasyon yapılırsa fiyatlar o kadar uygun oluyor.

 

FAYDALI BİLGİLER

Sri Lanka' ya Ne Zaman Gidilir?

Tüm tropik ülkeler gibi Sri Lanka’da bir muson ülkesi. Adanın farklı bölgeleri farklı zamanlarda iki farklı muson etkisine giriyor. Biri Mayıs Ayından Ekim'e kadar süren Güney-Batı musonu, bir diğeri de Kasım'dan Nisan ayına kadar süren daha az yağışlı olan Kuzey-Doğu muson dönemi . Yani bir yerlerde fırtınalar koparken bir yerler günlük güneşlik oluyor. Bu da bir çok tropik ülkenin aksine Sri Lanka’ yı tüm yıl gezilebilir kılıyor. Ülke 365 gün boyunca sıcak bir kere.  Yani yılın her günü gezilesi.. Sri Lanka’ya ilk defa ıslak sezon diye bilinen Eylül ayında gelmiştik. 10 günde 1 kere yağmur gördük. Bu sefer Mart ayındayız, 5-6 günde bir 1-2 saatlik sağlam bir yağmur seramonisi izliyoruz. Burada yaşayan arkadaşlarımızın da görüşlerini alarak, Sri Lanka’nın sezonu yok diyoruz. 

Sri Lanka Vizesi Nasıl Alınır?

Sri Lanka vizesiyle ilgili internette birçok farklı bilgi var. Ne olur ne olmaz, kapıda sorun yaşamamak için Sri Lanka vizesini gitmeden almakta fayda var. Dünyanın en kolay alınan vizesi olduğundan endişelenmeye hiç gerek yok.

www.eta.gov.lk üzerinden online başvuru yapılıyor. Başvuru formunu doldurmak 10 dakika bile almıyor. Başvuru ücreti 35 $.

24 saat içinde onay maili geliyor. bize 2 vize başvurumuzda da 10 dakika içinde vizeniz çıkmıştır maili geldi. 24 saat deniyor ama süreç çok daha hızlı aslında.

Gelen belgenin çıktısını yanınıza almayı unutmayın!! Havaalanında soruyorlar.

Sri Lanka vizesiyle ilgili tüm detaylar ‘’Sri Lanka Vizesi’’ yazımızda.

Dil:

Yaklaşık 21.5 Milyon insanın yaşadığı Sri Lanka’da resmi diller Sinhala ve Tamil olarak geçiyor.Ancak ülkede Sinhale dili daha yaygın.İngilizceye gelince, turizme el atmış herkes az çok İngilizce konuşuyor.  İletişimde hiç zorlanılmıyor.

Din:

Sri Lanka’nın güzel halkının çoğunluğu Budist. Bu da insanların bu kadar güleryüzlü ve huzur içinde olmalarını açıklıyor. Sonrasında din dağılımı Hinduizm, Müslümanlık ve Hristiyanlık olarak devam ediyor. Genele bakınca tüm dinler bir arada huzur içinde yaşıyor..

Mali işler & Para - Sri Lanka Ucuz mu?

Para birimi Sri Lanka Rupisi. (LKR)

Türkiye’de bulmak veya Türk Parasını çevirmek mümkün değil. Dolar veya Euro alıp Sri Lanka’ da çevirmek gerekiyor.

Havaalanında birçok döviz bürosu var, fiyatları kontrol edip öyle çevirmekte fayda var. Ülkenin her bölgesinde de ayrıca döviz çevirecek yer bulmak mümkün.

Bu arada bir çok yerde kredi kartı geçmiyor o yüzden Sri Lanka’da gezerken üstünüzde biraz nakit para bulundurmayı unutmayın.

1 USD – 180 Sri Lanka Rupi' sine denk geliyor. Gezdiğimiz ülkeler arasında en ucuz ülkelerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Sri Lanka' da İnternet : 

Sri Lanka' da internete ulaşım oldukça rahat. Bir çok cafe, otel ve restoranda wireless bulmak mümkün. Onun dışındaki alternatifler;

- Kendi hattınızı ülke dışına çıkmadan yurtdışına açtırıp ardından yurtdışı paketi seçmek.

- Colombo havaalanı çıkışında, ana çıkışa gelmeden hemen önceki kiosklardan yerel sim kart alıp dilediğiniz  gibi her yerde internete erişmek. İki telekominikasyon şirketi de Telecom Mobitel ve Dialog genelde güzel çalışıyor. Toplamda 8-10 USD ye 8 GB internet paketi yükleyebiliyorsunuz. 

BUNLAR DA HOSUNUZA GİDEBİLİR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TOP