BALİ'NİN KALBİ: UBUD

Ulaşım

Konaklama

Faydalı Bilgiler

Aktiviteler

Ubud için Bali’nin kalbi diyebiliriz. Burası adanın geri kalan her yerinden çok daha farklı.  Denizden, partilerden, kalabalıktan uzakta, yeşilin tüm tonlarını bulabileceğin, asla bırakıp gitmek istemeyeceğin güzellikte bir yer.

Ubud’un hissettirdiklerini anlatmak biraz zor, o yüzden fotoğraflarla göstermek daha kolay olacak. Sadece bilmelisin ki Ubud’un muhteşemlikleri içini huzurla dolduracak.

NASIL GİDİLİR?

Havaalanından Ubud’a shuttle servisler var. 195.000 IDR yani yaklaşık 50 TL’ye seni Ubud’un merkezine bırakıyorlar. Yolculuk ortalama 1 buçuk saat sürüyor. Otelin merkeze çok yakın değilse oradan taksi tutup devam edebilirsin. Merkezden sonra taksi çok tutmayacaktır.

Eğer istersen havaalanından taksi de tutabilirsin. Trafiğe bağlı olarak yol yaklaşık 1 saat sürüyor.. ortalama 350-400.000 IDR tutuyor. 85-100 TL. (mutlaka baştan pazarlık yapmak gerek)

Havaalanından farklı bir bölgeden gideceksen de taksi, şoförlü araç veya motosiklet kiralama ve shuttle seçeneklerin hep var.

 

ULAŞIM

Ubud’da, Bali’nin diğer bölgelerinde de olduğu gibi en rahat ulaşım şekli motosiklet kiralamak.

Yakın mesafeler için bisiklet kiralamak da iyi bir alternatif hatta bir çok otel size bedava bisiklet veriyor.

Bunlardan hiç biri sana uymuyorsa soforlu araç kiralamayı burada da yapabiliyorsun. Bölgede kime sorarsan sana yardımcı olacaktır. Restoran, bar, kafe, otel vb.. yerlerde çalışan neredeyse tüm lokaller para kazanmak için ekstra olarak bu işi yapıyor. Pazarlık yapmayı unutma!!!

KONAKLAMA

Ubud’da da konaklama için sonsuz seçenek var.  Konaklamalar yine alıştığımız fiyatlara göre çok daha uygun.

Her zevke ve bütçeye uygun otel, motel, pansiyon bulmak mümkün. Burada diğer bölgelere alternatif olarak dev villalar tutma şansın da var. Fiyatları da oldukça makul.

(3 villalı, özel havuzlu,  750 m² evimize 2 gece için toplamda 700 TL verdik. Bu, Bali’de yaptığımız en pahalı konaklamaydı. Ancak bizim 3 kişi kaldığımız yerde 10 kişi bile kalabilirdi. Paranın bölüneceğini düşünürsek fiyatın uygunluğuna ikna olacaksınJ  )

FAYDALI BİLGİLER.

Mali işler &Para;

Tüm otel, bar, restoran ve kiralama alanlarında kredi kartı geçiyor.

Nakitinin bitmesi durumunda burada da birçok döviz bürosu (Mangırı) var.

AKTİVİTELER

MONKET FOREST:  Eğer Ubud’daysan bu maymun cennetini mutlaka ziyaret etmelisin.

Haftanın her günü 8.30-18.00 saatleri arasında açık. 2016 yılı Giriş ücreti kişi başı 40.000 IDR/ 10 TL.

Mutlaka ağzı kapanan bir çanta tercih etmelisin ve güneş gözlüğüne dikkat etmelisin. Hırsızlıklarıyla meşhur bu maymunlar fiziksel zarar vermeseler de maddi zarar verebilirlerJ

UBUD ART MARKET: adına kanıp sanatla ilgili bir şey beklemeyin. Onlarca dükkân ve tezgâhtan oluşan bu Pazar haftanın her günü kuruluyor.

Ürünlerin çoğu aşırı kalitesiz olsa da burası için ucuz hediyelik pazarı denebilir. Biraz korkunç anlattık sanırım ama güzel şeyler de yok değil tabiJ sadece pazarlık yapmayı asla unutma!! Pazarlıkla fiyatların ne kadar düştüğüne inanamayacaksın.

ÜLTÜR/MÜZE: Ubud, Bali’nin kültürel anlamda en zengin bölgesi. Eğer tarih seviyorsan Ubud Sarayı’nı ve Fil mağarasını (Goa Gajah )mutlaka görmelisin. Ayrıca Blanco Müzesi, Neka Sanat Müzesi de görülebilecek yerler arasında.

Ubud Palace: Giriş ücreti yok.

Fil Mağarası: 15.000 IDR / 4 TL

Blanco Müzesi: 50.000 IDR /12.5 TL

Neka Art Museum: 75.000 IDR / 18.5 TL

SPA: Masaj için birçok farklı salon bulmak mümkün. Fiyatları da istediğin süre ve mesajın türüne göre değişiyor. Tüm masaj salonlarının fiyat listesi var. Telefonda veya giderek pazarlık yapılabilir.

Biz Ubud’da kaldığımız yere masöz çağırmaya karar verdik. (Gece yarısına kadar istediğiniz saatte geliyorlar.) 1 saatlik Balinese masajına 120.000 IDR/ 30 TL verdik.

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment to “Ubud Gezi Rehberi”

  1. Sezer says : Reply

    Fotoğraftaki otelin adını öğrenebilir miyim? Kaldığınız otel sanırım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TOP